Tenis sporu 1800’lü yıllarda İngiltere’de ortaya çıkmış ve zaman içerisinde tüm dünya ülkelerine yayılarak uluslar arası bir spor dalı haline gelmiştir. Oyuncuların topu raketle vurarak  file üzerinden karşı tarafın sahasına kurallar gereğince atıp sayıya ulaşmaya çalıştığı, kendine has stilleri, estetiği ve dinamiği olan anaerobik ve aerobik bir spordur.

Başta ayak-bacak ve üst sırt-bel kasları olmak üzere, tüm vücudu bir bütün olarak çalıştırır, esneklik, güç, kuvvet, kondisyon arttırır ve pratik ettikçe vücudu muazzam derecede şekillendirip fitleştirir.

TENİSİN ÇOCUK VE YETİŞKİN YAŞAMI&PSİKOLOJİSİNE ETKİLERİ

Tenisin faydalarını fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden olmak üzere üç ana grupta toplayabiliriz. Tenisin size sağlayacağı en önemli fiziksel faydalar; vücudun genel yağ yakımına yardımcı olması, bireye çeviklik, denge, esneklik ve hız kazandırması, vücut koordinasyonunu arttırması şeklinde özetlenebilir.

Bu fiziksel faydaların yanı sıra tenis; rakibe, kısmen rüzgara ve güneşe karşı verilen bir mücadele olduğundan, psikolojik anlamda bireye önemli katkılar sağlar. Bu faydalar, tenisin çocuklar ve yetişkinlere sürekli mücadele etmeyi öğretmesi, sorumluluk anlayışı kazandırması ve bireyin disiplin kavramını geliştirmesi, sporda plan yapmayı ve strateji geliştirmeyi öğretmesi şeklinde özetlenebilir. Dikkat ve konsantrasyon problemi yaşayan çocuklar için top takibi ve oyuna odaklanma üzerinden mükemmel bir çözüm sunar. Karakter gelişimlerine, özgüven ve azim duygularını büyük oranda güçlendirip olumlu katkılar sağlar.

Tenis, her yaştan insana eşsiz bir sosyal ortam sunar. Tenis sayesinde birçok arkadaşlık ilişkisi kurabilir ve hatta işiniz için de önemli bağlantılar edinebilirsiniz. Tenis sayesinde edineceğiniz bu sosyal çevre önünüze birçok kapı açacaktır. Kulüplerin altyapılarında yer alan çocuklar, ileride profesyonel anlamda başarıya ulaşıp profesyonel tenis oyuncularına dönüşebilir, kariyer geliştirmeyenler ise tenis oynuyor olmanın onlara sunacağı ayrıcalıktan faydalanarak birçok özel üniversitede veya yurt dışında ileri gelen üniversitelerde çok ciddi masraflardan muaf olarak eğitimlerine devam etme şansı yakalayabilirler. Eğitimleri sonrasında tenis sayesinde tanıştıkları insanların onlara sunabilecekleri kariyer imkanlarından yararlanabilirler.

Yorumlar

 • Anna Hogan
  reply

  Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae inventore.

  25 Haziran 2019
  • Anthony Bridges
   reply

   Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione.

   25 Haziran 2019

Yorum yaz

Close

about
%d blogcu bunu beğendi: